rower na firmę a odliczenie vatCzy można kupić rower na firmę i odliczyć od podatku VAT?

W dobie rosnących cen za energię, powiększających się korków, oraz mody czy wręcz konieczności przejścia na „życie w zgodzie z naturą”, rower stał się idealnym pojazdem do używania także w firmie. Wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, że po spełnieniu kilku prostych kryteriów wydatki związane z zakupem roweru można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. Co więcej, przedsiębiorca, który zdecyduje się kupić rower na firmę może w całości odliczyć 100% VAT-u. Koniec roku to idealny czas aby zająć się tym tematem w całości.

Poniżej przedstawiamy zasady na jakich firma może wliczyć rower w koszty prowadzenia działalności:

Zakup i jednorazowe wliczenie zakupu roweru do kosztów firmy:

  • U „vatowców” kwota zakupu roweru nie może przekraczać 10 tys. zł netto
  • U „nievatowców” kwota zakupu roweru nie może przekraczać 10 tys. zł brutto

Po spełnieniu tych warunków rower można wliczyć w koszty firmy na podstawie faktury

Właściciel firmy w prosty sposób udowodni, że rower jest mu potrzebny w działalności (do dojazdów do pracy i klientów, poruszanie się po wielko powierzchownych halach, itp.), tym samym może także zaliczyć do kosztów nie tylko sam zakup pojazdu, ale również serwis i części do niego, z których także odliczy 100% VAT-u!

Jak rozliczyć zakup roweru na firmę w przypadku gdy jego wartość przekracza próg 10 tyś zł?

Gdy wartość roweru przekracza próg 10 tysięcy, należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Konieczna jest wówczas jego amortyzacja, z zastosowaniem właściwej stawki. Rower, według klasyfikacji środków trwałych, zalicza się do pozostałych środków transportu o numerze KŚT 790. Roczna stawka amortyzacji wynosi tu standardowo 18%. Mały podatnik ma jednak możliwość skorzystania w tym przypadku z jednorazowej amortyzacji roweru na firmę w ramach pomocy de minimis, która może wynieść nawet 50 tys. euro. 

 zakup roweru na firmę


Należy pamiętać, aby cena zakupionego jednośladu była adekwatna do jego przeznaczenia. Rower, który zostaje nabyty do celów firmowych, nie powinien być ekstremalnie drogim, profesjonalnym rowerem sportowym, gdyż wtedy fiskus może zakwestionować taki zakup, uznając, że służy on zaspokojeniu potrzeb osobistych. Aby uniknąć nieprzyjemnych tłumaczeń, warto wybrać rower elektryczny gdzie ceny podstawowych, profesjonalnych modeli zaczynają się mniej więcej od kwoty 8 tyś zł brutto.

czy rower na firmę można odliczyć od podatkuCzy można posiadać więcej niż jeden rodzaj środka transportu w firmie?

Kolejnym nurtującym klientów pytaniem jest czy przedsiębiorca w ramach działalności może posiadać więcej niż jeden środek transportu? Od razu uspokajamy, że w myśl obowiązujących przepisów fakt używania w firmie samochodu osobowego nie wyklucza zakupu i użytkowania także roweru. W przypadku awarii samochodu lub w czasie godzin szczytu rower jest świetną alternatywą dla samochodu czy komunikacji miejskiej.

Jak widać obowiązujące przepisy wręcz zachęcają do zakupu roweru na firmę. Powoli zbliżają się do nas cieplejsze dni gdzie jazda na rowerze po zakorkowanych miastach będzie o niebo przyjemniejsza niż każdym innym rodzajem transportu. W naszej ofercie znajdą Państwo mnóstwo najwyższej klasy rowerów zarówno tradycyjnych jak i elektrycznych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na poniższej stronie.ROWERY ELEKTRYCZNE - SPRAWDŹ PEŁNĄ OFERTĘ!

ROWERY TRADYCYJNE- SPRAWDŹ PEŁNĄ OFERTĘ

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to compare.