Rodzaje rowerów - wybierz odpowiedni dla siebie!

Rodzaje rowerów 

Wielu z Was chcąc zakupić swój pierwszy lub kolejny rower wchodząc do sklepu automatycznie kieruje się w stronę rowerów MTB (górskich). Zawsze gdy próbujemy pomóc w doradztwie pytamy o teren gdzie dany rower będzie eksploatowany. Jak dobrze wiemy rower górski, czyli do jazdy w terenie został stworzony do takiego właśnie przeznaczenia i niekoniecznie będzie idealnym wyborem na dojazdy do pracy lub  na dłuższe wycieczki asfaltem. Wiadomo nie uniemożliwi nam to takiej jazdy ale zdecydowanie nie będzie to najwydajniejsze rozwiązanie. Przybliżymy Wam w dużym skrócie najpopularniejsze typy rowerów oraz ich przeznaczenie.

 


(przykład roweru górskiego - Orbea MX 30)

Rower Górski (MTB)

Jest to maszyna przeznaczona do wszelako pojętej jazdy w terenie. Szutry, lasy, skałki, bezdroża. Im więcej przeszkód tym lepiej. Pokonanie większych kamieni, korzeni to główne zadanie takiego roweru. Jest to możliwe dzięki kilku parametrom takim jak: 

 • Agresywniejsza geometria roweru (wyciągnięta i bardziej pochylona pozycja)
 • Szerokim oponom (absorbującym więcej nierówności)
 • Rozbudowanej amortyzacji.

Rowerów górskich jest nawet kilkanaście rodzajów, ale uogólniając możemy rozróżnić kilka od najbardziej ekstremalnych po najłagodniejsze.

 • Downhill, Freeride (skok zawieszenia ok 180-200 mm)
 • Enduro (skok zawieszenia ok 150-170mm)
 • Dirt, Street, Trial (skok zawieszenia 100 lub sztywny)
 • Trail, Allmountain (skok zawieszenia ok 120-140nn)
 • XC, Maraton (skok zawieszenia ok 90-110 mm) 

Waga sztywnego roweru górskiego w przedziale cenowym około 3000 zł to okolice 15 kg

(przykład roweru crossowego - Ghost Square Cross Base)

Rower Crossowy

Jest to rower terenowo turystyczny. Oznacza to, że zawiera cechy zarówno roweru górskiego jak i łagodniejszych odmian kolarstwa. Pozostają opony terenowe ale zazwyczaj węższe i z mniej agresywnym bieżnikiem, pozostaje amortyzator ale z mniejszym skokiem (często między 50-70mm) oraz często napęd górski jednak z większymi zębatkami z przodu do szybszej jazdy. Z rowerów turystycznych mamy łagodniejszą pozycję (jeździmy z bardziej wyprostowanymi plecami) mniejszą wagę (często około 13 kg) oraz możliwość mocowania wszystkich dostępnych akcesoriów takich jak stopki, pełne błotniki, foteliki dziecięce, bagażniki itp. Do wielu rowerów górskich także da się zamontować wiele z powyższych akcesoriów jednak często będzie to wymagało dodatkowych części oraz będzie mniej wygodne w eksploatacji. 

Takim rowerem jeździmy po ścieżkach leśnych nie atakując za wszelką cenę wszystkich przeszkód, dojeżdżamy do pracy/szkoły, realizujemy różnej długości wycieczki rowerowe, możemy nawet zaatakować dystans 100 km robiąc go z w miarę wyprostowanymi plecami. 

Waga roweru crossowego w przedziale cenowym około 3000 zł to okolice 13 kg

Rower Fitnesowy

Jest to rower zbliżony do wyżej opisanego crossowego jednak z kilkoma zmianami. Pierwsze to opony, łagodniejszy, bardziej asfaltowy bieżnik, rezygnacja z przedniego amortyzatora na rzecz sztywnego, często z włókna węglowego. Wszystko to sprawia że rower ten potrafi ważyć w okolicy 10-11 kg. Ciągle jednak mamy do czynienia ze standardową kierownicą.

(przykład roweru gravelowego - Romet Aspre 1)

Rower Gravelowy

Jest to prawie rower szosowy. Mamy tu do czynienia z giętą kierownicą (tak zwany baranek) napęd często typowo szosowy oraz zdecydowanie pochylona pozycja. Taki rower pozwala nam jeździć bardzo szybko ale bez ograniczeń jedynie do idealnych asfaltów. Kończy się asfalt, gravelem jedziemy dalej. Pozwalają na to mocniejsze koła i szersze opony. Dodatkowo do tych rowerów bez problemu zamontujemy wszelkiego typu sakwy, błotniki, torby i inne akcesoria. Są to rowery często wybierane przez kolarzy górskich jako alternatywa do terenowych treningów, oraz przez rowerzystów szosowych jako rower na sezon zimowy. Waga takiego roweru oscyluje w okolicach 10 kg.

(przykład roweru szosowego - Romet Huragan 3)

Rowery szosowe

Są to maszyny dedykowane do dużej prędkości oraz konkretnych dystansów. Jeśli lubisz ścigać się z czasem lub znajomymi, a komfort jazdy często schodzi na drugi plan to jest to rower dla Ciebie. Jeśli jednak lubisz kompromisy, chcesz jeździć szybko ale jednak wygodniej rower gravelowy będzie lepszym wyborem. Szosówki zwykle ważą poniżej 10 kg są też takie o wadze poniżej 6 kg. Wszystko zależy od budżetu i preferencji. Rowery te pozwalają zaoszczędzić dużo energii i wykorzystać moc naszych mięśni maksymalnie wydajnie. Wśród rowerów szosowych mamy wiele podwersji, poniżej kilka z nich:

 • Rower Triatlonowy
 • Rower czasowy
 • Rower endurance
 • Rower przełajowy

(przykład roweru trekkingowego - Romet Gazela 4)

Rower Trekkingowy

Jest to sprzęt przeznaczony do wycieczek. Zwykle bogato wyposażony we wszystko co może być potrzebne. Od błotników, oświetlenia (często zasilanego z wbudowanego dynama) po osłony łańcucha, stopki, amortyzatory pod siodełkiem itp. Taki rower gwarantuje wygodną, wyprostowaną pozycję, duży zakres przełożeń i uniwersalne opony do jazdy zarówno po asfaltach jak i ubitych bezdrożach. Rowery te ważą zwykle w okolicach 16 kg.|

(przykład roweru miejskiego - Romet Moderne 3)

Rower miejski

Zdecydowanie najwygodniejszy rower ze wszystkich klasycznych rozwiązań. Taki sprzęt pozwala jeździć z całkowicie wyprostowanymi plecami i rozluźnionymi ramionami. Sprzęt ten także wyposażony jest w błotniki i wszelkiego typu osłony. Zazwyczaj jest także bardzo estetycznie wykonany. Niestety niezbyt nadaje się do dłuższych wycieczek ze względu na często mniejszą ilość biegów, pozycję jednak niezbyt wydajną w kwestii pedałowania, jak i dosyć sporą wagę (ciągle okolice 16 kg). Te rowery często wybierane są do dużych miast, ale w miarę płaskich i posiadających dobrą infrastrukturę rowerową. Jeśli chcemy jeździć trochę wydajniej warto rozważyć rower trekkingowy. 

Oczywiście większość z tych rowerów ma swoje wersje z napędem elektrycznym. Silniki oraz baterie są coraz lżejsze i mniejsze co pozwala zamknąć napęd w sposób często niewidoczny. 

Zapraszamy do sklepu na ulicy Warszawskiej 402 w Kielcach, oraz do zakupów przez nasz sklep interrnetowy. Mając już ogólny obraz typów rowerów, łatwiej nam będzie Państwu doradzić i wspólnie ustalimy szczegóły.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Product added to compare.